borówka amerykańska

Odkryj zalety spożywania borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska nie jest tylko smacznym elementem wielu deserów i przekąsek. To jej wartość odżywcza sprawia, że zyskuje coraz większą popularność. Regularne konsumowanie tych jagód wpływa pozyty czytaj więcej »

borówka amerykańskA

Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej krok po kroku

Uprawa borówki amerykańskiej rośnie z roku na rok, nic w tym dziwnego, ponieważ jest to roślina dość łatwa w uprawie i plonuje znakomicie. Ciemne owoce typu jagoda, są nie tylko bardzo smaczne, ale r czytaj więcej »

torreador

Azalia japońska - wszystko o musisz o niej wiedzieć

Azalia japońska to nazwa, która obejmuje szeroką grupę rododendronów. Pełnia wiosny jest czasem, kiedy te piękne krzewy zaczynają dominować w naszych ogrodach. Te nietuzinkowe rośliny znakomicie spra czytaj więcej »

 

Azalia japońska - wszystko o musisz o niej wiedzieć

Azalia japońska to nazwa, która obejmuje szeroką grupę rododendronów. Pełnia wiosny jest czasem, kiedy te piękne krzewy zaczynają dominować w naszych ogrodach. Te nietuzinkowe rośliny znakomicie sprawdzają się też jako dekoracja balkonów lub działek wypoczynkowych, nadając im bajkowy i niecodzienny klimat. Szczególnie pięknie prezentuje się odmiana torreador o karminowoczerwonych kwiatach z ciemniejszym rysunkiem na płatkach.

Uprawa azalii japońskiej

Posadzona w donicy azalia japonska jest rośliną bardzo praktyczną, stosunkowo odporną na mróz i łatwą w uprawie. Lubi kwaśne oraz dobrze przepuszczalne podłoże, a przy tym świetnie się rozwija zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.

Aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu, przed posadzeniem warto gruntownie odchwaścić glebę, a następnie obniżyć pH. Poziom kwasowości podłoża to podstawa w hodowli azalii japońskiej. Powinien wynosić około 3,5-4,5.

Azalie japońskie, bardziej niż popularne różaneczniki, radzą sobie ze sporym nasłonecznieniem. Jeśli jednak posadzimy na słońcu azalie, stanowisko takie należy dobrze nawadniać. W przeciwnym razie roślina szybko uschnie. Poza odpowiednią kwasowością oraz poziomem wilgoci, warto również zadbać o luźniejszą glebę o próchniczej strukturze. W takim podłożu znacznie łatwiej zostanie zmagazynowana woda, a składniki pokarmowe będą lepiej przyswajalne. Dla poprawienia struktury gleby pod azalie, stanowisko warto wcześniej posypać obornikiem bydlęcym lub kompostem z wysoką zawartością torfu.

Azalia japońska i zimowanie

Azalia japońska pomimo sporej odporności na niskie temperatury, nie jest rośliną w pełni mrozoodporną. Z tego powodu w ramach zimowania, azalię japońską należy szczelnie okryć cieniówką lub agrowłókniną. Należy przy tym pamiętać, że również zimą roślinę należy bezwzględnie podlewać.

Przycinanie azalii japońskiej

Przycinanie azalii dotyczy tylko świeżego przyrostu. Około dwa tygodnie po przekwitnięciu kwiatów, należy pozostawić mniej więcej 0,5 centymetra pędów, a całą resztę obciąć. Dzięki temu krzew znacznie szybciej się zregeneruje, a następne kwitnienie równie spektakularne.

Rozmnażanie azalii japońskiej

Azalia japonska rozmnaża się poprzez sadzonki. Sadzonkę o długości ok. 5 cm należy pobrać w czerwcu lub lipcu. Trzeba z niej usunąć praktycznie wszystkie liście, oprócz tych znajdujących się na samym szczycie. Dla lepszego ukorzenienia roślin można zastosować specjalny środek tzw. ukorzeniacz. Tak przygotowany pęd wsadzamy w ziemię.

Rajski ogród w zasięgu ręki

Oryginalna azalia japońska, w zależności od danej odmiany, posiada kwiaty w odcieniach bieli, różu, fioletu czy czerwieni. Szczególnie polecamy odmianę torreador, która rewelacyjnie prezentuje się w otoczeniu innych wrzosowatych. Aby zamienić swój balkon w rajski ogród, odwiedź nasz sklep internetowy Podkarpackie Sady i wybierz idealną sadzonkę dla siebie. Pamiętaj również, że ukwiecenie to nie jedyna ozdoba tego krzewu. Drobne, lancetowate liście, najczęściej zimozielone, tworzą przepiękny kontrast dla delikatnych kwiatowych płatków zachwycając swoim wyglądem nawet jesienią.